صفحه اصلی صدا سیما خبر تولیدات ویژه موسیقی نقشه سایت درباره ما


نتایج 1 - 10 از 26427

خبر /اجتماعی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام از اتمام کار مرمت سالانه قلعه والی در مرکز استان خبر داد. 'عبدالمالک شنبه زاده' اظهار کرد: یک میلیارد و 200 میلیون ریال برای مرمت و بازسازی این قلعه در سال جاری هزینه شده است. وی افزود: مرمت پشت بام قلعه و همچنین گل کاری و زیباسازی محوطه حیاط قلعه 700 میلیون ریال و موزه آرایی و توسعه آن 500 میلیون ریال هزینه داشته است. مدیرکل میراث فرهنگی ایلام ادامه داد: قلعه والی ایلام یکی از زیباترین آثار تاریخی شهر ایلام است که در زمان قاجار در دشت میان کوهی و بالای تپه 'چگامیرک' (خیابان پاسداران کنونی شهر ایلام ) و سال 1326 هجری قمری ساخته شده است. شنبه زاده یادآور شد: آب این قلعه از طریق چشمه 'بی بی' تامین می شود که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه آب چشمه به محوطه حیاط مرکزی قلعه هدایت شده است. وی تاکید کرد: قلعه والی یکی از بناهای فرهنگی - تاریخی استان است که یادگاری از ادوله و زمان های پیشین و در نوع خود بی نظیر است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام اضافه کرد:' غلامرضاخان والی' این محل و بنا را برای اسکان خود در فصل تابستان انتخاب کرده و آن را بر روی تپه ای نه چندان بلند احداث کرد و با توجه به آن، ارتفاع فعلی کف حیاط از اطراف آن محدوده چهار تا 5،3 متر است. شنبه زاده یادآور شد: قلعه والی در زمینی به مساحت چهار هزار و 687 متر مربع احداث شده است که از این مقدار زمین، فضای سبزی به مساحت یک هزار و 792 متر مربع در ضلع جنوبی باقی مانده است. وی بیان کرد: وجود نرده های مشبک آجری به رنگ فیروزه ای، تراس های سرپوشیده ضلع جنوبی همراه با پنجره های مشبک با شیشه های الوان، اورسی های قلعه، ستون های دایره ای، سرستون های منقوش در ایوان، قوس های کمانی و تزئینی و کاربندی بالای آن با کاشی های رنگی، درختان بلند و کهنسال کاج و حوض مستطیل شکل در صحن جلوی قلعه چشم انداز زیبایی به قلعه و معماری آن داده است. این مقام مسوول اظهار کرد: قلعه والی دارای 20 اتاق بزرگ، پنج اتاق کوچک، چهار ایوان و دو تراس کوچک در ضلع جنوبی است. شنبه زاده تاکید کرد: موزه مردم شناسی ایلام سال 1385 در قلعه والی ایجاد شد که بخش های مختلفی نظیر باورها و سنت ها، اقوام، مراسم عروسی، سیاه چادر، بخش شکار، پخت نان و آسیاب دستی، بخش خاندان والی ، مراسم چمر، بخش صنایع دستی، مشاهیر و آسیاب دستی در آن به نمایش گذاشته شده است. به گزارش خبرنگار ایرنا، همه ساله شمار زیادی از گردشگران در سفرهای نوروزی و تابستانی از بخش های مختلف این قلعه زیبا بازدید می کنند. استان ایلام دارای 75 اثر ثبت شده تاریخی است
شنبه, 10 آبان 1393 | آبازدید 2
خبر /اقتصادی
معاون امور عمرانی استاندار ایلام گفت: 85 درصد عملیات چهار بانده شدن مسیر ایلام - کارزان تاکنون انجام شده است. 'شاپور پولادی'  اظهار کرد: این طرح راهسازی به طول 20 کیلومتر از محل اعتبارات ملی در حال اجراست. وی ادامه داد: تاکنون 160 میلیارد ریال اعتبار برای این طرح هزینه شده و برای تکمیل آن به 60 میلیارد ریال دیگر نیاز است. معاون استاندار ایلام افزود: کار اصلاح دو کیلومتر خروجی تونل آزادی به دلیل پاره ای از مشکلات که میان دو دستگاه اجرایی مرتبط در استان وجود داشت به تعویق افتاد که اکنون پس از رفع مشکل کار اجرای آن ادامه خواهد یافت. پولادی یادآور شد: همچنین پروژه کارزان - سرابله به طول 10 کیلومتر نیز پیگیری شده، به پیمان رفته و پیمانکار آن مشخص شده و در حال تجهیز کارگاه است. وی بیان کرد: اعتبار این طرح نیز 250 میلیارد ریال است که بزودی مرحله اجرایی آن عملیاتی می شود. معاون امور عمرانی استاندار ایلام اضافه کرد: با احداث و اصلاح این واریانت، نقاط حادثه خیز و پیچ های پرخطر در این محور حذف می شود که امیدواریم نقش بسیار مهمی در کاهش سوانح جاده ای در این منطقه داشته باشد. پولادی گفت: علاوه بر کاهش سوانح جاده ای، مسیر نیز کوتاه می شود که این امر با توجه به چشم اندازهای زیبای این مسیر نقش مهمی در آسانی عبور و مرور دارد. به گزارش خبرنگار ایرنا، استان کوهستانی ایلام به واسطه کوه های مملو از درخت بلوط و بنه و جاده هایی که از این مسیرها عبور می کند دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است و کار ساخت جاده در این مسیرها بسیار هزینه بر است. استان ایلام دارای سه هزار و 777 کیلومتر راه شامل: 31 کیلومتر بزرگراه ، 630 کیلومتر راه اصلی، 891 کیلومتر راه فرعی، یک هزار و 770 کیلومتر راه روستایی و 455 کیلومتر راه مرزی است.
شنبه, 10 آبان 1393 | بازدید 1
خبر /اقتصادی
مدیرعامل شرکت گاز ایلام گفت: 94 هزار و 500 خانوار در شهرهای مختلف این استان تاکنون به شبکه سراسری گاز متصل شده اند. 'روح الله نوریان' اظهار کرد: همچنین 152 روستای استان نیز از نعمت گاز برخوردارند. وی ادامه داد: اکنون 81 درصد خانواده های شهری و 40 درصد خانواده های روستایی در استان ایلام از نعمت گاز خانگی استفاده می کنند در حالیکه متوسط بهره مندی شهرهای کشور از گاز شهری 95 درصد و روستایی نیز 36 درصد است. مدیرعامل شرکت گاز ایلام افزود: تلاش های بسیار خوبی در راستای گازرسانی به شهرها و روستاهای ایلام در چند سال اخیر صورت گرفته و بیشتر مناطق استان از این نعمت برخوردار شده اند. نوریان یادآور شد: طرح گازرسانی خانگی به شهرهای ایلام، ایوان، دره شهر و سرابله در طول سالهای اخیر اجرا شده و عملیات اجرایی گازرسانی در شش شهر دهلران، موسیان، آبدانان، سرابباغ، مورموری و بلاوه با پیشرفت فیزیکی بیش از 90 درصد در حال انجام است. وی تاکید کرد: با تکمیل خط انتقال دهلران و آبدانان بیش از 98 درصد جمعیت شهری استان از نعمت گاز بهره مند می شوند. مدیرعامل شرکت گاز ایلام بیان کرد: تاکنون دو هزار و 100 کیلومتر شبکه توزیع گاز برای اجرای طرح گازرسانی به شهرها و روستاهای استان نصب و اجرا شده است. کار جدی گازرسانی به استان ایلام و اتصال آن به شبکه سراسری از نیمه دوم سال 1383 آغاز شد. هم اکنون پالایشگاه گاز ایلام با ظرفیت پالایش 6.8 میلیون مترمکعب گاز نقش مهمی در تامین گاز استان های غرب کشور دارد. استان ایلام با 11 درصد ذخائر گاز رتبه سوم ذخایر گاز کشور در اختیار دارد.
شنبه, 10 آبان 1393 | بازدید 1
خبر /فرهنگی
معاون فرهنگی و پیشگیری اداره کل بهزیستی ایلام گفت: سالانه بین دو هزار و 500 تا سه هزار نفر معتاد به مواد مخدر به مراکز ترک اعتیاد این استان مراجعه می کنند. 'شاپور کردی'  افزود: هم اکنون 13 مرکز ترک اعتیاد میان مدت که بصورت غیر دارویی و توسط بخش خصوصی اقدام به درمان معتادان می کنند، با نظارت این اداره کل در سطح استان فعالیت دارند. وی با بیان اینکه این مراکز بصورت غیر دارویی و گفتار درمانی در حوزه ترک اعتیاد فعالیت دارند، تاکید کرد: مدت درمان افراد در این مراکز یک دوره 21 تا 28 روزه است ولی امکان تمدید تا سه دوره نیز وجود دارد. کردی اظهار کرد: علاوه بر این، سه مرکز ترک اعتیاد بصورت دارویی نیز با نظارت بهزیستی و همکاری دانشگاه علوم پزشکی بصورت خصوصی در این استان فعال است. معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی ایلام تعداد مراکز خود معرف دولتی ترک اعتیاد در این استان را یک مرکز اعلام کرد و یادآور شد: ارایه خدمات در این مرکز دارو درمانی بر اساس تعرفه دولتی انجام می شود و ظرفیت پذیرش 100 نفر را دارد. وی با اشاره به راه اندازی یک مرکز ترک اعتیاد میان مدت در شهرستان بدره، خاطر نشان کرد: این گونه مراکز با هدف درمان افراد مصرف کننده مواد مخدر و کاهش نرخ اعتیاد در شهرستان های مختلف استان راه اندازی شده اند.
شنبه, 10 آبان 1393 | بازدید 1
خبر /ورزشی
'ذبیح الله پورشیب' کاراته کای ارزنده ایلامی در پی کسب افتخاری دیگر در رقابت های برمن آلمان است. کاراته کای وزن 84- کیلوگرم تیم ملی بزرگسالان می گوید: برد و باخت در هر مسابقه ای وجود دارد اما من همیشه برای کسب نشان طلا می جنگم. وی افزود: در مرحله قبل، اردوی خوبی را پشت سر گذاشتیم و از لحاظ روحی و روانی شرایط خوبی بر تیم حاکم بود، مرحله آخر تمرینات نیز در رشت پیگیری می شود که سعی می کنیم با حفظ آمادگی بدنی راهی مسابقات جهانی آلمان شویم. این رزمی کار شایسته ایلامی در مورد اینکه امسال سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته یادآور شد: طبیعی است، هر ورزشکاری که به صورت حرفه ای تمرین می کند در طول سال فراز و نشیب زیادی دارد اما برای مسابقات مهم باید در اوج بود. پورشیب با اشاره به اینکه هفت ماه اردوی آماده سازی را پشت سر گذاشته تاکید کرد: از ابتدای سال تمام تمریناتم را با برنامه انجام داده ام و با حضور در اردوهای تدارکاتی و مسابقات دانشجویان جهان مقابل حریفانم محک جدی خورده ام و با این برنامه نقاط قوت و ضعفم را شناسایی کرده ام. وی بیان کرد: امسال در وزن 84- کیلوگرم به میدان می روم و با تمام حریفانم که قهرمان اروپا و جهان هستند مبارزه کرده و شناخت خوبی از آنها دارم. قهرمان تیم ملی کاراته در مورد اینکه تجربه حضور در دوره گذشته مسابقات جهانی چه تاثیری روی عملکردش در مسابقات جهانی 2014 آلمان دارد، گفت: بطور قطع یکی از فاکتورهایی که می تواند به یک ورزشکار در میدان مهمی چون رقابت های جهانی کمک کند، تجربه است و من هم از این مورد برای کسب بهترین نتیجه و خوش رنگ ترین نشان استفاده خواهم کرد. پورشیب اضافه کرد: برای کسانی که انتقاد می کنند احترام قائلم با این حال به حواشی توجهی ندارم و با تمام بچه ها در تمام اوزان دوست هستم چون مدتی در اردوها با هم زندگی و تمرین می کنیم. وی افزود: امیدوارم در این روزهای باقی مانده تا آغاز مسابقات جهانی از لحاظ روحی و روانی در آرامش باشیم تا تیم ملی به نتیجه دلخواه برسد. پورشیب عنوان کرد: شرایط خوبی بر اردو حاکم است، کاراته کاها با قدرت و انگیزه بالا تمرین می کنند و در تمام اوزان شانس گرفتن نشان داریم. وی اظهار کرد: در این چند ماه اردوها از لحاظ بدنی شرایط خوبی داریم و تنها باید از نظر وضعیت روحی و روانی به شرایط ایده آل برسیم. وی ادامه داد: با زحمات مربیان، تیم ملی از نظر فنی آماده است و از لحاظ بدنسازی هم با تمرینات خوب سیدمحمد حسینی مشکلی در این بخش هم نداریم و امیدوارم با هماهنگی بین فدراسیون، کادر فنی و بازیکنان نتیجه خوبی در مسابقات جهانی بدست آوریم. بیست و دومین دوره پیکارهای جهانی کاراته از 14 آبان ماه در برمن آلمان آغاز می شود. 'ذبیح الله پورشیب' تاکنون بیش از 23 نشان در رشته کاراته به دست آورده است که 14 نشان طلا بوده و 9 نشان طلای آسیایی و 2 نشان جهانی از افتخارات این ورزشکار قهرمان ایلامی است . از مهم ترین عنوان ذیبح الله پور شیب می توان به نشان بازی های آسیایی گوانگجو در سال 2010 ، برنز قهرمانی جهان در سال 2012 ، نقره المپیک رزمی جهان در سال 2013 ، طلای دانشجویان جهان در سال 2014 و طلای امیدهای جهان در سال 2007 اشاره کرد.»
شنبه, 10 آبان 1393 | بازدید 1
خبر /اجتماعی
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام از اجرای طرح‌های ترافیکی ویژه ماه محرم در ایلام خبر داد. محمد رسولی از آمادگی صددرصدی راهنمایی و رانندگی ایلام در ایام محرم خبر داد و اظهار داشت: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام آمادگی برای برقراری نظم و امنیت ترافیکی مراسم‌های عزاداری دهه اول ماه محرم دارد. وی ادامه داد: ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی استان دوشادوش مردم عزادار تلاش خواهند کرد ضمن حضور فعال در عزاداری‌های اباعبدالله الحسین(ع) نسبت به روانسازی ترافیک اقدام کنند. وی در ادامه از مسئولان هیئت‌های عزاداری و مردم فهیم و ولایت‌مدار استان خواست همچون گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی را در جهت خدمت هرچه بهتر به مردم یاری کنند. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام افزود: این پلیس آمادگی کامل برای نظم بخشیدن به ترافیک معابر درون شهری در ایام تاسوعا و عاشورا را دارد و محدودیت‌های ترافیکی را از طریق صدا و سیمای استان و رسانه‌ها جراید به عرض مردم خواهد رساند.
شنبه, 10 آبان 1393 | آبازدید 2
خبر /خبر محرم
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام از اجرای طرح‌های ترافیکی ویژه ماه محرم در ایلام خبر داد. محمد رسولی از آمادگی صددرصدی راهنمایی و رانندگی ایلام در ایام محرم خبر داد و اظهار داشت: رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام آمادگی برای برقراری نظم و امنیت ترافیکی مراسم‌های عزاداری دهه اول ماه محرم دارد. وی ادامه داد: ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی استان دوشادوش مردم عزادار تلاش خواهند کرد ضمن حضور فعال در عزاداری‌های اباعبدالله الحسین(ع) نسبت به روانسازی ترافیک اقدام کنند. وی در ادامه از مسئولان هیئت‌های عزاداری و مردم فهیم و ولایت‌مدار استان خواست همچون گذشته پلیس راهنمایی و رانندگی را در جهت خدمت هرچه بهتر به مردم یاری کنند. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام افزود: این پلیس آمادگی کامل برای نظم بخشیدن به ترافیک معابر درون شهری در ایام تاسوعا و عاشورا را دارد و محدودیت‌های ترافیکی را از طریق صدا و سیمای استان و رسانه‌ها جراید به عرض مردم خواهد رساند.
شنبه, 10 آبان 1393
خبر /تفاسیر و برنامه های سیاسی
بستن فرات بر کاروان امام حسین (ع)، اعتراف ایتالیا به متجاوز بودن عراق، تصویب قانون نظارت بر مطبوعات، شهادت اولین شهید محراب توسط گروه فرقان، و ... از مهم‌ترین رخدادهای تاریخی امروز است. امروز 10 آبان 1393 خورشیدی برابر با 7 محرم 1436 هجری و 1 نوامبر 2014 میلادی است. مهمترین رخدادهای تاریخی امروز از این قرار است: ممنوعیت استفاده از نهر فرات برای کاروان امام حسین (ع) به دستور عمر بن سعد (61 ق) پس از آن که عبیداللَّه بن زیاد، لشکریان فراوانی برای نبرد با اباعبداللَّه الحسین (ع) به کربلا گسیل داشت و آن حضرت را کاملاً در محاصره‌ی لشکریان خود قرار داد، نامه‌ای به عمر بن سعد فرمانده سپاه کربلا نوشت و به او دستور داد: به محض رسیدن نامه، از حسین برای یزید بیعت بگیرد و چنان‌چه این پیشنهاد را پذیرفت، بعد تصمیم خود را خواهیم گرفت. در نامه‌ی دیگری که به عمر بن سعد نوشت تأکید کرد؛ میان حسین و آب فرات را فاصله بیاندازید و اجازه ندهید وی از آن آب استفاده کند، همان‌طوری که آن‌ها عثمان بن عفان را ازآب منع نمودند. ابن‌سعد بلافاصله عمروبن حجاج زبیدی را با پانصد سوار، مأموریت داد تا مانع استفاده‌ی امام حسین (ع) و یارانش از آب فرات گردند. این واقعه‌ی ناجوانمردانه، سه روز پیش از شهادت امام حسین (ع) بود. البته حضرت اباالفضل العباس (ع) از سیاهی شب استفاده می‌کرد و برای خیمه‌ها آب می‌آورد و حضرت علی اکبر با پنجاه نفردر شب عاشورا برای خمیه‌ها آب کافی آوردند. ولیکن از بامداد تا شامگاه روز عاشورا هیچ‌گونه آبی برای امام حسین (ع) و یاران و کودکانش مهیا نشد و آنان در شدت گرما و عطش، متحمّل مصائب این روز عظیم شدند. اعتراف ایتالیا به متجاوز بودن عراق (1366 ش) در دهم آبان 1366 و در گرماگرم نبرد، وزیر وقت امور خارجه ایتالیا که ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده داشت، طی یک میزگرد سیاسی تلویزیونی، عراق را آغازگر جنگ معرفی نمود و کوتاهی شورای امنیت را در برخورد با عراق برشمرد. وی در این میزگرد گفت: ایرانی‌ها حاضرند یک کمیسیون بین‌المللی، آغازگر جنگ را معرفی کند و هیچ تردیدی نیست که اولین حمله از سوی عراقی‌ها انجام شده است. این واقعیت که تحولات جنگ، تنها زمانی که صدور نفت به مخاطره افتاد، مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت برای دنیای متمدن امروز، یک ننگ است. اعلام بی طرفی ایران در جریان جنگ جهانی اول (1293 ش) از حوادث مهم در دوره زمامداری کابینه میرزا حسن‌خان مستوفی‌الممالک صدر اعظم احمد شاه قاجار، آغاز جنگ جهانی اول بود. گسترش جنگ بر وضع داخلی همه کشورهای جهان، به ویژه ایران که از موقعیت استراتژیک و سیاسی خاصی برخوردار بود تاثیرنهاد. از این رو، دولت مستوفی الممالک که هجده روز پس از شروع جنگ جهانی اول، تشکیل شده بود پس از تصویب مجلس شورای ملی، برای صیانت مملکت از هر گونه حادثه‌ای، بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی اول را در دهم آبان 1293 ش برابر با 12 ذی‌حجه 1332 ق مطابق با اول نوامبر 1914 م اعلام کرد. اما چنین نشد. در این میان ضعف سیاسی حاکمان، اوضاع آشفته داخلی ایران و جنگ‌افروزی و توسعه‌طلبی کشورهای درگیر جنگ موجب گردید تا بی‌طرفی ایران نقض شود. به همین سبب، نیروهای انگلستان، روسیه و عثمانی با لشکرکشی به ایران، سرزمین‌های وسیعی را اشغال و خسارت‌های بسیاری به کشور و مردم مسلمان ایران وارد کردند. تصویب قانون نظارت بر مطبوعات (1301 ش) شهادت آیت اللَّه "سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی" اولین شهید محراب توسط گروه فرقان (1358 ش) آیت‌اللَّه سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی در سال 1292 ش در تبریز دیده به جهان گشود. با شروع نهضت اسلامی در سال 1341 ش، مبارزات ایشان علیه رژیم پهلوی اوج گرفت و در این راه سختی‌های زندان، شکنجه و تبعید را به جان خرید. به ابتکار این مجاهد نستوه و دیگر یاران انقلاب بود که مراسم چهلم شهدای قیام 19 دی 1356 قم، در 29 بهمن آن سال در تبریز برگزار شد که در آن حماسه‌ای جاودان در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسید. آیت‌اللَّه قاضی طباطبایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره) به عنوان نماینده تمام الاختیار و امام جمعه تبریز منصوب و در آن خطّه مشغول به خدمت شد. این مجاهد سترگ بیش از چهل اثر ارزنده از خود به یادگار گذاشت که الاجتهاد و التقلید، تاریخ قضا در اسلام، حدیقةُالصّالحین، علم امام، رساله در نماز جمعه و الفوائد از آن جمله‌اند. آیت‌اللَّه سید محمدعلی قاضی طباطبایی در دهم آبان 1358، مصادف با عید سعید قربان، نماز عید را اقامه کرده و در خطبه نماز گفت: "مرا تهدید به قتل می‌کنند. من از شهادت نمی‌ترسم و آماده‌ام و از خدا می‌خواهم." سرانجام در همان روز بعد از نماز مغرب و عشاء و در راه مراجعت به منزل، توسط منافقی از گروهک ضالّه فرقان به شهادت رسید و در 65 سالگی به لقای معبود شتافت. ولادت حضرت آیت اللّه العظمی "سید محمدهادی میلانی" (1313 ق) آیت‌اللَّه العظمی سید محمد هادی میلانی در هفتم محرم سال 1313 ق. در نجف اشرف به دنیا آمد. او از سنین کودکی، تحصیلات دینی خود را با فراگیری قرآن آغاز کرد و سپس نزد اساتید حوزه‌ی علمیه نجف به تکمیل تحصیلات دینی خود پرداخت، تا آنجا که علاوه بر تسلط بر علوم دینی، در ادبیات فارسی و عربی نیز مهارت بسیار یافت. پس از چندی به کار تالیف و تدریس پرداخت. حوزه‌ی درس ایشان، بسیار پرجمعیت بود و در آن شاگردانی محقّق و متفکر تربیت شدند و عده‌ی کثیری از آن‌ها، به مراحل بالای علمی، دست یافتند. آیت‌اللَّه میلانی، راه رسیدن به فضیلت را معرفت خدا، تقوا و کسب مکارم اخلاقی دانسته و روی آن تاکید می‌کرد. محاضرات فی فقه الامامیه در ده جلد از آثار ایشان است. تولد "نجم الدین ابوالفتح یوسف شیبانی" جغرافی‌دان مسلمان (601 ق) ابوالفتح یوسف بن یعقوب شیبانی دمشقی ملقب به ابن مجاور، مورخ و جغرافی‌دان مسلمان در دمشق به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی خود را در بغداد سپری کرد و از اساتید این شهر بهره برد. سپس به هند رفت و پس از مدتی به سیر و سفر در شبه جزیره‌ی عربستان پرداخت. مهم‌ترین اثر وی به نام تاریخ المُستَبصر، به شرح دقیق وضعیت سیاسی، جغرافیایی و اجتماعی این منطقه اختصاص دارد. ابن مجاور در سال 690 در سن 89 سالگی درگذشت. اعلان جنگ انگلیس به ایران در پی تصرف هرات توسط شاه قاجار (1856 م) هنگامی که انگلستان در سال 1856 م درگیر جنگ کریمه در اروپا بود، ناصرالدین شاه قاجار، به تحریک و تشویق روس‌ها به هرات لشکرکشی کرد و این شهر را در اول نوامبر 1856 م به تصرف خود در آورد. دولت انگلیس در همان روز که هرات به تصرف نیروهای ایران درآمد، به ایران اعلان جنگ داد. بلافاصله هشت کشتی جنگی انگلیس با تعدادی کشتی‌های بخاری و بادی به حرکت در آمده و در چهارم دسامبر همان سال، بنادر و جزایر ایران را در خلیج فارس مورد حمله قرار دادند. در نتیجه تا پایان سال، جزیره خارک و بندر بوشهر به تصرف نیروهای انگلیسی در آمد و در ژانویه سال 1857 م، سربازان انگلیسی و هندی با پیشروی در داخل خاک ایران، تا ناحیه کرمان پیش رفتند. در همین احوال، قوای انگلیس در حوالی خرمشهر پیاده شدند و کشتی‌های جنگی آنان، اهواز را به تصرف خود در آوردند. ناصرالدین شاه که از عاقبت کار بیم‌ناک شده بود، با اعزام نماینده‌ای به پاریس، خواستار میانجی‌گری فرانسه در این زمینه گردید. در نتیجه قراردادی در چهارم مارس 1857 م منعقد شد که به موجب آن، دولت ایران تعهد داد که در برابر خروج نیروهای انگلیس، از ایران، بی‌درنگ هرات را تخلیه و از هرگونه ادعای حاکمیت و سلطنت بر افغانستان صرف نظر نماید و ثانیاً بندرعباس و چابهار را در ازاء مبلغ ناچیزی اجاره، به والی مسقَط در کشور عُمان واگذار کند. بند دوم، موضوعی بود که به هیچ وجه ارتباطی به اختلافات ایران و انگلیس نداشت. با این حال دولت هراسان ایران، بلافاصله این قرارداد ننگین را پذیرفت و ناصرالدین شاه بدون اخذ هیچ نتیجه‌ای، با سرافکندگی، دستور عقب‌نشینی نیروهای ایران از افغانستان را صادر کرد. از این زمان بود که افغانسان، به کلی از ایران جدا شد و افغانستان تحت الحمایه انگلستان قرار گرفت. اعلان جنگ روسیه به امپراتوری عثمانی در آغاز جنگ جهانی اول (1914 م) انقراض امپراتوری اتریش - مجارستان و اعلام نظام جمهوری در اتریش (1918 م) امپراتوری اتریش - مجارستان که در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی شکل گرفته بود تا قبل از جنگ جهانی اول، امپراتوری عظیم و مقتدری را در اروپا ایجاد کرد و گسترش زیادی نمود. اما پس از پایان جنگ جهانی اول، کشورهای فاتح به عنوان غرامت شکست، امپراتوری اتریش - مجارستان را به سه کشور اتریش، مجارستان و چکسلواکی تجزیه کردند و به دنبال آن در اول نوامبر سال 1918 رژیم جمهوری در اتریش حاکم گردید. در دهم سپتامبر 1919 پیمان سن - ژرمن بین متفقین جنگ جهانی اول و اتریش به امضاء رسید و بر اساس آن سرزمین اتریش به اندازه فعلی آن تقلیل یافت و از باقی مانده آن، علاوه بر شکل‌گیری کشورهای مجارستان، لهستان و چکسلواکی، بخش‌هایی نیز به ایتالیا و رومانی داده شد. لغو نظام سلطنتی در ترکیه توسط "آتاتورک" پس از انقراض دولت عثمانی (1922 م) با پایان جنگ جهانی اول و ضعف و اضمحلال دولت عثمانی، هم‌چنین به دنبال قدرت گرفتن مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک در ترکیه، وی درصدد برآمد تا به نحوی، نظام پادشاهی و خلافت عثمانی را سرنگون سازد. ولی الغاء رژیم سلطنتی در ترکیه که با مذهب پیوند خورده بود، چندان سهل نبود. مصطفی کمال برای حل این مسئله، در ابتدا مقام سلطنت وخلافت مسلمین را از هم جدا کرد و در اول نوامبر 1922 م ضمن الغاء رژیم سلطنتی، مقام خلافت را به عنوان یک مقام مذهبی تشریفاتی حفظ نمود. این امر فراهم شدن زمینه سقوط امپراتوری شش‌صد ساله عثمانی را تسریع بخشید و با سقوط آن، نظام جمهوری سکولار در 29 اکتبر 1923 م بر سر کار آمد. آغاز عملیات متوسط محرم (1361 ش) بعد از عملیات رمضان در 23 تیرماه 1361، دشمن بعثی پی برده بود که ایران تلاش دارد که هر چه بیشتر خود را به شهر بصره نزدیک کند تا در موقع لزوم، گلوگاه عراق را از این نقطه بفشارد. بدین منظور، صدام تمامی امکانات اقتصادی و نظامی خود را به کار گرفت تا از این نقطه حساس دفاع کند. زمانی که ایران علی‌رغم نفوذ موفق به خاک عراق و بنا به مصلحت، اقدام به تثبیت مواضع نمود، عراق و حامیان آن‌ها با راه انداختن تبلیغات وسیع اعلام کردند که ایران دیگر قادر نیست حمله‌ای صورت دهد. به دنبال آن از ایران خواسته شد که از حمله به عراق صرف نظر کرده و با پذیرفتن حالت نه جنگ و نه صلح، جنگ را از طریق مجامع بین‌المللی حل کند که در جواب به این موهومات، تصمیم به اجرای عملیات محرم گرفته شد. با فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر، شوری در جبهه‌ها در گرفت و نیروهای عراقی از وحشت حمله رزمندگان در ماه محرم، در آمادگی کامل به سر می‌بردند. عراق برای جلوگیری از عملیات احتمالی، طی پیامی از ایران خواست به خاطر ماه حرام، از جنگ خودداری شود، غافل از این که خودش در ماه ذی حجه که از ماه‌های حرام محسوب می‌گردد حمله سراسریش را آغاز کرده بود. سرانجام لحظه موعود فرا رسید و عملیات محرم با رمز یا زینب (س) از تاریخ دهم آبان 61 در منطقه دهلران و عین خوش به وسعت 300 کیلومتر مربع، توسط نیروهای مشترک ارتش و سپاه با هدف آزاد سازی ارتفاعات جنوب دهلران، خارج کردن شهرهای موسیان و دهلران از زیر آتش توپخانه و تهدید و دسترسی به امکانات داخل خاک عراق آغاز شد و تا 20 آبان طی سه مرحله ادامه یافت. نتایج عملیات محرم: تلفات نیروی انسانی دشمن: 3400 نفر اسیر و 7000 نفر کشته و زخمی؛ سایر نتایج: آزادسازی سلسله جبال حرین و منابع نفتی موسیان و بیات، همچنین حوضچه‌های نفتی زبیدات، تلمبه خانه و هفتاد حلقه چاه نفتی؛ خارج کردن جاده دهلران - عین خوش به طول 100 کیلومتر از زیر دید و تیر دشمن و تامین امنیت شهرهای موسیان، دهلران، پادگان عین خوش و دهکده‌های اطراف آن. تجهیزات و امکانات: تانک و نفربر: 260 دستگاه انهدامی، 150 دستگاه اغتنامی، هواپیما: 10 فروند انهدامی، خودرو: 230 دستگاه انهدامی، 250 دستگاه اغتنامی و توپ 106 م‌م: 51 قبضه اغتنامی و مقادیر زیادی سلاح‌های سبک.
شنبه, 10 آبان 1393
خبر /سیاسی
فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: دوری و فاصله گرفتن از ولایت فقیه زمان کشور را در مسیر گمراهی و نابودی قرار خواهد داد. سردار علی دولتی در نشست هماهنگی برنامه‌های نیروی انتظامی ویژه ایام عزاداری ماه محرم اظهارداشت: انقلاب اسلامی ریشه در نهضت عاشورا دارد. فرمانده انتظامی استان ایلام با اشاره به اینکه قیام امام حسین (ع) باعث زنده ماندن اسلام است، گفت:  انحراف از خط حسین (ع) و قیام او باعث سوء استفاده دشمنان ایران اسلامی خواهد شد. وی اضافه کرد: برخی انحرافات که در مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به وجود می‌آید نهضت عاشورا را زیر سئوال می‌برد. فرمانده انتظامی استان ایلام امر به معروف و نهی از منکر را درس واقعی قیام عاشورا خواند و گفت: عمل به این فریضه واجب باید سر لوحه کار همه دستگاه‌ها و متولیان امر قرار گیرد. این مسئول با تاکید بر تاثیر شگرف قیام امام حسین(ع) بر انقلاب اسلامی گفت: اگر نهضت حسینی نبود امروز انقلاب اسلامی با این اقتدار وجود نداشت. وی پیروی از خط ولایت را از آموزه‌های قیام عاشورا خواند و تصریح کرد: دوری و فاصله گرفتن از ولی فقیه زمان کشور را در مسیر گمراهی و نابودی قرار خواهد داد. دولتی در ادامه از آمادگی کامل نیروی انتظامی برای برقراری نظم و امنیت مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان خبر داد و گفت: نیروی انتظامی همگام با پویش عظیم مردمی و با بسیج همه امکانات و نیرو‌های خدوم به برقراری نظم و امنیت مراسم‌های این ایام با مشارکت مردم اقدام خواهد کرد.
شنبه, 10 آبان 1393 | بازدید 1
خبر /مهمترین خبرها
فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: دوری و فاصله گرفتن از ولایت فقیه زمان کشور را در مسیر گمراهی و نابودی قرار خواهد داد. سردار علی دولتی در نشست هماهنگی برنامه‌های نیروی انتظامی ویژه ایام عزاداری ماه محرم اظهارداشت: انقلاب اسلامی ریشه در نهضت عاشورا دارد. فرمانده انتظامی استان ایلام با اشاره به اینکه قیام امام حسین (ع) باعث زنده ماندن اسلام است، گفت:  انحراف از خط حسین (ع) و قیام او باعث سوء استفاده دشمنان ایران اسلامی خواهد شد. وی اضافه کرد: برخی انحرافات که در مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به وجود می‌آید نهضت عاشورا را زیر سئوال می‌برد. فرمانده انتظامی استان ایلام امر به معروف و نهی از منکر را درس واقعی قیام عاشورا خواند و گفت: عمل به این فریضه واجب باید سر لوحه کار همه دستگاه‌ها و متولیان امر قرار گیرد. این مسئول با تاکید بر تاثیر شگرف قیام امام حسین(ع) بر انقلاب اسلامی گفت: اگر نهضت حسینی نبود امروز انقلاب اسلامی با این اقتدار وجود نداشت. وی پیروی از خط ولایت را از آموزه‌های قیام عاشورا خواند و تصریح کرد: دوری و فاصله گرفتن از ولی فقیه زمان کشور را در مسیر گمراهی و نابودی قرار خواهد داد. دولتی در ادامه از آمادگی کامل نیروی انتظامی برای برقراری نظم و امنیت مراسم‌های عزاداری سرور و سالار شهیدان خبر داد و گفت: نیروی انتظامی همگام با پویش عظیم مردمی و با بسیج همه امکانات و نیرو‌های خدوم به برقراری نظم و امنیت مراسم‌های این ایام با مشارکت مردم اقدام خواهد کرد.
شنبه, 10 آبان 1393 | آبازدید 2

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 2643


صفحه اصلی صدا سیما خبر تولیدات ویژه موسیقی نقشه سایت درباره ما


كليه حقوق اين سايت براي صدا وسيماي مركز ايلام محفوظ است.